BOGANMELDELSE: Man er intet uden sit netværk!

Af konsulent Merete Kabel, GCI Mannov
15. oktober 2008

Det er mantraet, som den unge generation lever efter. De to forfattere, der har modtaget Fremtidsprisen for Generation netværk, tegner et billede af den unge generation, der er vokset op med adgang til internet og mobiltelefon som den mest naturlige ting i verden. Hvilke krav stiller det til medierne? Og hvilke tilbud kræves for at få de unge i tale?

Der er skrevet meget om de unge, der zapper rundt efter forgodtbefindende, og som kan sende SMS, læse lektier og føre en samtale samtidig. Er konsekvensen en generation med koncentrationsbesvær, stress og sociale relationer, der kun eksisterer på afstand? Ikke nødvendigvis.

Generation netværk er vokset op med muligheder, tidligere generationer ikke havde. Udfordringen for medierne er derfor at omstille sig til en generation, der stiller krav, medierne ikke er vant til.
Med udgangspunkt i flere af DR’s produktioner forklarer forfatterne, hvorfor nogle blev en succes hos de unge, og hvorfor andre ikke gjorde. Det handler om at forstå, hvornår og til hvad de unge bruger tv, radio, internet og mobil. Og det handler om at forstå, hvor meget netværk betyder for generationen, og for måden de kommunikerer med hinanden på.

Bogen slutter med 10 bud på effektiv kommunikation til og med de unge. Fx skal medierne sørge for at være en ’hub’, skabe loyalitet ud over enhver fornuft og lade talenterne arbejde. Det kræver måske lige en ekstra forklaring - og kunne være anledningen til at åbne bogen, der på mange områder er en øjenåbner for Generation netværks måde at tænke og agere på.



Generation netværk.jpg

Generation netværk
– Version 1.5
Af Morten Bay og Julie Schytte Ralund, DR, 2. udgave 2008
196 sider, 249 kr.


 

Kommentarer
SKRIV KOMMENTAR