Hanne Ahrensbøll

hanne_ahrensboell.jpg

Public Relations Research

Af Hanne Ahrensbøll, PR- og pressechef hos SEAS-NVE
25. august 2008

Samlet set præsenterer bogen mange spændende perspektiver på faget Public Relations. Nogle af artiklerne kan man næsten ikke slippe, mens andre synes mere perifere. Upåagtet det ene eller andet perspektiv skaber bogen grobund for mange gode refleksioner og får også rokket lidt ved nogle af hverdagens inkorporerede antagelser.


Bogen har flere formål. For det første forsøger den at illustrere tyske, europæiske og internationale perspektiver på Public Relations i et og samme bind. Særligt ønsker den at kaste lys på den tyske PR forskning, der grundet manglende oversættelse til engelsk ikke har fået så meget fokus i internationale sammenhænge. Sluttelig ønsker bogen at stille særligt skarpt på en af de tyske forfatteres, Günter Benteles, bidrag indenfor PR forskningen.
 
Bogens forskellige bidrag varierer selvsagt meget. De er skrevet ud fra vidt forskellige teoretiske ståsteder og med vidt forskellige formål. Der er klar overvægt mod at anvende systemteorien og den tyske sociolog Niklas Luhmanns teori som referenceramme i de forskellige bidrag. Men der inddrages også mange andre teoretiske afsæt blandt andet i form af Anthony Giddens, Jürgen Habermas og ligeledes kendte klassikere som Grunig, Hunt m.fl. I bogen findes også en artikel af en af de få danske PR-forskere, Susanne Holmström, der med afsæt i en systemteoretisk referenceramme betragter begrebet legitimitet i senmoderniteten. 

Trods forskellige teoretiske afsæt og formål, er der sammenfald mellem mange af de temaer, der debatteres bogen igennem. Omdrejningspunktet er helt overordnet organisationen og dens omverden, og hvilke parametre der i dag spiller en rolle for en virksomheds succes og overlevelse. Mere specifikt diskuterer bogens forskellige indlæg:

  • PR-funktionen som omdømme- og meningskonstruktør
  • PR-funktionen som navigator i virksomheders omverden af forskellige interessenter med tilhørende forskellige optikker
  • Offentlighedsbegrebet – og nye måder at betragte omverdenen på ikke mindst i takt med fremkomsten af nye sociale netværk, der medfører øgede områder for offentlig meningsdannelse – ofte langt væk fra virksomhedens 'kontrolområde'  
  • Mediernes rolle i samfundet og relationen mellem journalist og PR-agent
  • Hvorledes legitimitet, accept, tillid og omdømme spiller en stadig større roller for virksomheder og organisationer
  • PR-funktionens rolle i en globaliseret verden og i relation til kulturbegrebet
  • PR funktionens evne til at reducere den kompleksitet, vi er vidne til i det hypermoderne samfund

Særligt interessant er det at betragte PR-funktionen ud fra et evolutionistisk perspektiv fra at være et ikke-eksisterende fokusområde og fag i starten af 1900-tallet til, at man langsomt har kunnet ane fremkomsten af et fag og et skift i holdning, hvor det ikke længere er tilstrækkeligt at basere sin eksistensberettigelse på et økonomisk rationelt fundament. Det skal blive spændende at følge den videre udvikling af, hvad der skal til for at morgendagens virksomheder bevarer deres legitimitet. I dag er elementer som bæredygtighed, CSR – People, Planet og Profit legitimerende faktorer, hvad er det i morgen, og hvilke mekanismer afgør, hvad det bliver for elementer? Den krystalkugle er der nok mange af os, der gerne vil kigge i.

Kommentarer
SKRIV KOMMENTAR