Trykt og godt

24. marts 2011

Af Steffen Torvits, kommunikationsrådgiver og redaktør, Torvits Kommunikation



Elektroniske medier er fantastiske.
Men en god tryksag som Kommunikatøren skal vi holde fast i.


Det skulle komme. Igen. Den lille kommentar på generalforsamlingen, om vi dog behøver Kommunikatøren på tryk.

 

Det gør vi!

 

Det trykte magasin kan noget, elektronikken ikke kan. Sproget kan få lov til at folde sig ud. Det samme kan emnerne.

 

Vi er flere – viste det sig ved det hyggelige samvær efter generalforsamlingen – der holder af at fordybe os i tekster på tryk. Og netop muligheden for fordybelse er det trykte medies fordel.

 

Det kan jeg dog næppe argumentere rationelt for. Desuden koster en tryksag penge at producere og sende. Nyhederne er forældede, når de kommer ind ad brevsprækken. Osv.

 

Men holdninger, temaer, analyser og forskning forældes ikke så hurtigt. På papiret bliver overblikket bedre. Sammenhængen i et tema mere interessant. De længere sætninger mere overskuelige. – Altså, for mig og en hel del andre.

 

Det elektroniske nyhedsbrev er på den anden side hurtigt, effektivt og giver konkrete informationer. Det kan vi ikke undvære.

 

Det handler om at benytte de to medier bevidst.

 

Undersøgelser viser fordelene

Selv er jeg blevet overrasket over en undersøgelse i en større dansk virksomhed, hvor stort set alle medarbejdere benytter pc .  Virksomheden har et velorganiseret intranet med en dygtig redaktion, og man skulle umiddelbart forvente, at et trykt medie er uinteressant. Men undersøgelsen viser det modsatte. Det interne blad har sin suveræne fordel i forhold til det helt centrale – formidlingen af virksomhedens strategi. Intranettet og nyhedsbreve formidler nyheder og korte informationer.

 

Den grafiske branche har i forbindelse med en kampagne for trykte medier en række fakta og undersøgelser om trykte medier. Den er naturligvis meget tendentiøs, men det er alligevel muligt at hente skyts til argumentationen for at sætte ord og billeder på tryk. Og heldigvis findes skytset på nettet – se blot her.

 

Både og

For mig er der ingen tvivl. Kommunikatøren og nyhedsbrevene har hver deres berettigelse. Foreningens – dvs. udvalgenes - fordeling af emner i de to medier fortjener ros.

 

Tak til redaktionen og de mange skribenter for et rigtig godt magasin, der giver indsigt. Og tak til sekretariatet og alle andre, der leverer de altid aktuelle nyhedsbreve.

 

Steffen Torvits

Kommentarer
24.03.11 12:23 Anne Birkelund, kommunikationschef
Medlemsbladet virker

Dét kan jeg kun tilslutte mig - både hvad angår DKF’s arbejde og fordelene ved det trykte magasin. Magasinet er en pause til at lære de ting, som internettet ikke har tid til at forklare.  Og så når magasinet ud til de medlemmer, der ikke har foreningen på nethinden i det daglige - og som hensynsløst ”deleter” alle de mails i Ind-boksen, der ikke lige har deres interesse her og nu.

Internettet kan selvfølgelig noget, som ingen andre medier kan i forhold til hurtighed og interaktion. Men tryksagen har også sine styrker, når det gælder fordybelse, gennemslagskraft og effekt (se fx under "cases" på det samme link til www.tryksag.dk, som Steffen Torvits henviser til).

Anne Birkelund


SKRIV KOMMENTAR