Tendens : Mål eller forsvind
Af Interim Communications Manager Eva Kistrup
Ane Eggert, Kommunernes Landsforening, fremlagde den tendens, vi har danset rundt om i tyve år, nemlig øget måling af kommunikationens effekt.
Se alle 9 tendenser for Kommunikation 2019 Tænketanken forventer, at det endelig bliver et krav at kommunikationsindsatsen måles, ikke kun kvantitativt, men i højere grad på effekten på forretningen og overensstemmelse med strategien.
Tænketanken forventer også, at der vil komme mere måling af lederkommunikation i samspil med HR, bl.a. i form af 360 graders ledermålinger. Diskussionen efter oplægget handlede bl.a. om, hvor meget ansvar kommunikationsfunktionen skal tage i forbindelse med den samlede effekt. Det er jo ikke usædvanligt, at kommunikationen leverer varen, men at forretningsresultatet alligevel ender halvskidt på grund af forhold, kommunikationen ikke har nogen mulighed for at påvirke.
Ane Eggerts slides fra konferencen 'Fremtiden begynder nu'
Se også
Alle 9 tendenser for Kommunikation 2019
Deltag i debatten om Kommunikation 2019
Film og artikler om Kommunikation 2019
Dansk Kommunikationsforenings konference og generalforsamling 2010
Tænketanken regner med, at det øgede målingskrav skal dækkes inden for de eksisterende ressourcer, og her må man jo så håbe på, teknologien skaber de muligheder, vi her får brug for, især når det gælder målingen af de langvarige effekter.














