På besøg i Pilestræde hos det nye ‘Berlingske Business Magasin’
Af kommunikationsrådgiver Eva Beckmann, Beckmann.nu
Lad os stjæle lidt af din tid…
Det, håber redaktør Claus Skovhus, vil ske, når han og holdet bag, relancerer Berlingske Business Magasin torsdag den 26. januar. Abonnerer du på Berlingske, får du bladet med som indstik, men ellers kan du fremover købe enkeltnumre som tablet version. 55 medlemmer troppede onsdag 18. januar op til Kommunikationsforeningens gå-hjem-møde i Pilestræde hos journalist Anders Rostgaaard og redaktør Claus Skovhus fra Berlingske Business Magasin - Danmarks største erhvervsmagasin, der om blot en uge relanceres med nyt udseende og indhold.
FAKTA 35 udgivelser årligt, heraf 4 guldnumre (de rigeste danskere, de største virksomheder, 100 talenter, image).
Nyt visuelt udtryk gennem hele bladet, sort-hvid forside, i alt 52-60 sider, heraf 15-18 sider annoncer. 191.000 læsere.
Hvad er så det nye?
Bladet vil fortsat være eksklusivt, unikt, inspirerende og fremadskuende og henvende sig til beslutningstagere, der træffer strategiske beslutninger, lyder det flot.
Men læserne er også blevet spurgt. De vil have mere globalt udsyn, de vil læse om andre topledere og indleve sig i deres tankegang, og de vil have erhvervslivets problemstillinger sat i perspektiv. Det globale udsyn løses bl.a. via en eksklusiv eneaftale med The Economist, hvor magasinet oversætter og bringer er par artikler i hvert nummer.
Spot på topledere kommer der også – men især nye, yngre og knap så kendte ansigter – og gerne fremadstormende talenter. Andre topledere skriver selv i bladet. Det sker allerede i dag, men klummen vil få en mere fremtrædende placering.
Skandaler, kriser…
Magasinet vil stadig tage fat på skandalerne og kriserne, men de skal sættes ind i en ramme, perspektiveres – og der skal fokuseres på, hvordan man kommer videre efter en krise.
- Bliver Berlingske Business Magasin det, der snakkes om i kantinen, dagen efter bladet er kommet, så er vi glade. Men vi er oppe i mod tykke rapporter og store mængder fagstof hos målgruppen, så hvis vi kan stjæle lidt af folks tid, er vi en succes, siger Claus Skovhus.















