Profil
Carsten Vikkelsøe er kommunikationschef i Region Syddanmark. Han har tidligere bl.a. arbejdet som webredaktør og konsulent i Fyns Amt og haft sit eget web- og kommunikationsbureau. Carsten sidder i udvalget for DKF SydDanmark.

Job skal markedsføres uden at oversælges

03. juni 2009

Af kommunikationschef Carsten Vikkelsøe, Region Syddanmark



Virksomheder kommer til at arbejde hårdt for at tiltrække kvalificerede medarbejdere fremover. Halvdelen af arbejdsstyrken forlader offentlige og private arbejdsmarkeder inden 2020, og forkælede unge i mikro små årgange gør employer branding vigtigere end nogensinde, mener Bo Øksnebjerg

Trods et blændende solskin, som overdøvede den lille projektor, et kraftigt stormvejr, der ruskede i de gamle vinduer og læg dertil lidt tekniske startvanskeligheder, så lykkedes det Bo Øksnebjerg fra Burson-Marsteller at gennemføre en spændende workshop om employer branding. Bo Øksnebjerg slog med det samme fast, at problemet med kvalificeret arbejdskraft ikke var løst, selvom vi havde finanskrise. Tilgangen til arbejdsmarkedet vil de kommende år ske fra de mindste ungdomsårgange i mange år. Det faktum, sammenholdt med at de unge er 'forkælede' og primært går efter at realisere sig selv, gør det stadig relevant at tale om employer branding.

 

Bo Øksnebjerg talte derefter om, hvordan de unge valgte hvilke job, de vil søge. Og her var det i første omgang de unges mavefornemmelse, der afgjorde, om de læste videre i jobannoncen og i det hele taget havde lyst til at finde ud af mere om jobbet. Her var Bo Øksnebjergs klare råd at betragte jobbet som et produkt, der skal markedsføres, men for alt i verden ikke oversælges.

 

Skaf viden om målgruppen hos de nyansatte

Bos medrivende talestrøm tog os derefter ud på en tour de force af metode, analyse og cases. En af de mange klare pointer var, at de nyansatte i virksomhederne rummer nøglen til viden om hvad potentielle ansøgere tænder på. Ved at spørge de nyansatte kan man finde frem til de reelle bevæggrunde for at skifte eller søge et job. Denne viden kan dels bruges til at blive skarp på sine budskaber til målgruppen dels til at finde ud af, hvilke kanaler der er de rigtige til målgruppen. Og her var en glimrende case fra Shell et godt eksempel på, at den metode havde åbnet øjnene for en overraskende kanal til at annoncere efter nye ingeniører til boreplatforme. Nemlig at der er 6 lufthavne i verden som olieingeniører rejser igennem – og derved kunne Shell målrette sin kommunikation denne kanal. Der blev også givet eksempler fra danske virksomheder, hvor samme metode havde givet overraskende resultatet.

 

 

Se også

Bo Øksnebjergs slides fra KomSyd 3.0 (pdf)

Mere om KomSyd 3.0

 

 

 

Kommentarer
SKRIV KOMMENTAR