Gå hjem og vær helt autentisk
Af kommunikationsrådgiver Jens Chemnitz Povelsen, Alfred Kommunikation
Autenticitet er blevet den nye strategiske ledelsesdisciplin, og det var temaet på gå-hjem-mødet 29. oktober 2008 hos Saxo Bank
Vil du vide noget om autencitet som en del af virksomheders strategiske udfordring, så kan vi anbefale dig at se mere på www.newweb.stagis.dk. Og vil du se, hvad Saxo Bank - finanssektorens enfant terrible – er for en autentisk størrelse, så tjek lige www.saxobank.dk
Dette er ment som en servicemeddelelse til de kommunikationsfolk, der ikke lige nåede gå-hjem-mødet 29. oktober 2008 i Saxo Banks spritnye hovedsæde ved Tuborg Havn.
Vi andre – ca. 40 – havde til gengæld fornøjelsen at komme i direkte og inspirerende dialog med Nicolai Stagis, der hjælper virksomheder med at fokusere på deres egen autentiske identitet. Stagis har skrevet en afhandling på MBA-studiet om ’Autentisk organisatorisk identitet – mellem handling og mening’, og i starten af 2009 kommer han på gaden med en ledelsesbog om emnet. Autenticitet er nemlig blevet den nye strategiske ledelsesdisciplin i virksomhedernes relation til både medarbejdere og kunder. Hos Stagis opfattes autenticiteten i tre dimensioner - oprindelighed (arv og historie), originalitet som fx en Richard Branson eller den personlige fortælling som fx LEGO.
Nicolai Stagis kender ikke nok til Saxo Bank til at kunne sige noget nærmere om bankens autenticitet, men ifølge gå-hjem-mødets vært, kommunikationsdirektør Flemming Voetmann, med ansvar for kommunikation world wide, er det i hvert fald en virksomhed, hvor ledelsen altid vælger at holde sig til sandheden – først og fremmest fordi sandheden er nem at huske! Voetmann mener, det er noget af en guldgrube for en kommunikationsafdeling at have en ledelse, der viser holdninger. Det giver en masse kritik – men det er samtidig med til at udvikle bankens identitet. Saxo Bank er kun nr. 254 på listen over Danmarks største virksomheder, men Voetmann har det rigtig godt med, at banken er nr. 27 på image-skalaen og helt oppe som nr. 14, når det gælder kommunikation. Hvad angår det sidste var gå-hjem-mødet en bekræftelse på, at den placering vist ikke er helt ufortjent.
















