Derfor yder vi max
BoganmeldelseAf Mads Graves Larsen, vækstchef
Resultatløn, bonus og fjernelse af topskatten er ofte brugte incitamenter, når dygtige medarbejdere skal motiveres til at give den en sidste og afgørende skalle på jobbet. Men man skal mange lag dybere, ind i det enkelte menneske, hvis man vil forstår, hvorfor det er nogle organisationer og virksomheder skaber et arbejdsklima, hvor de ansatte er mere motiverede end folk er flest.
Daniel H. Pink Motivation – Den overraskende sandhed om, hvad der motiverer os 256 sider. 475,00 kr.
Cepos og højtbetalte strategikonsulenter i den offentlige sektor kan hente meget nyttig viden i Daniel Pink’s bog, hvis de helt overraskende ikke allerede har læst den amerikanske udgivelse, der kom for to år siden.
I den danske oversættelse hedder de tre nøgleord: autonomi, mestring og formål. De dækker over evnen til selv at påvirke ens arbejdsliv, at blive den bedste på sit felt og kunne se en overordnet mening med indsatsen.
Læseren føres i højt tempo gennem Pink’s syn på motivation, hvor der dels trækkes spor til motivationsteoretikere som McGregor og Deci og til meget aktuelle bud på hvorfor virksomheder og fænomener som Google, Wikipedia og visse dele af medicinalindustrien klarer sig fantastisk.
Beskrivelsen af mestringens asymptote drager paralleller til den franske 1800-tals maler Cezanne. Det betyder, at man i et livs eller karriereforløb stræber efter det øverste niveau og man kommer rigtig tæt på, men når det aldrig. Denne ihærdige stræben efter det sublime, er det, der gør forskellen på vindervirksomheder og almindelige virksomheder mener Pink.
Pink har skrevet en væsentlig bog i den snart meget lange række af bøger, der beskæftiger sig med en ny måde at tænke organisationer og virksomheder på.
















