BOGANMELDELSE Rum til at arbejde
Af chefkonsulent Johannes P. Bøggild, strategisk kommunikation, DSB Koncernsekretariat & Jura
Hvis du overvejer at starte egen virksomhed, er Pia Jønssons 'Rum til at Arbejde' en fin selvhjælpsbog. Bogen handler de fysiske rammer, de psykiske udfordringer og al den praktik, som sjældent er øverst på iværksætterens opmærksomhedsliste, men i stedet ses som irriterende forhindringer for at komme i gang med det sjove arbejde.
Pia Jønsson 119 sider, 199 kr.
Rum til at arbejde
Børsens Forlag 2009
Men jordnære udfordringer som logistik, tidsregistrering, stress, netværk og meget mere kommer hurtigt til at fylde meget i hverdagen, og dem kommer Pia Jønsson godt rundt om i bogen fra Børsen Micro. På sine 120 små, kondenserede sider handler den om så forskellige emner som forsikringer, ergonomi, kost, pausegymnastik – og eksempelvis om fordelene ved henholdsvis kontorfællesskaber og ved enekontoret i hjemmet. Pointen er, at mange af de praktiske forhold er udslagsgivende for om iværksætterens forretning får luft under vingerne. Og man bliver lettere forpustet over de mange overvejelser, iværksætteren bør gøre sig.
Til den ny iværksætter er bogen god at læse for ikke at begå elementære fejl. Bogens største anke er, at den skriver sig ind i en tidstypisk stime af velmente selvhjælpsbøger, hvor man ved lidt omtanke kan tænke sig frem til mange af pointerne. Men for at fremskynde tankevirksomheden er bogen værd at læse for nye iværksættere.















