STEPHAN SABINSKY

 

Stephan Sabinsky DKF_ikon_valgt3c.gif er kommunikationsrådgiver. Stephan kommer senest fra Schneider Electric Danmark og før det Sabinsky Kommunikation. Han har været kommunikationsrådgiver i pr-bureauet Frontal og i Bech-Bruun Advokatfirma samt kommunikationsansvarlig i en dotcom-portal. Stephan Sabinsky er cand.mag. i dansk og jura med efteruddannelse fra Update ved Danmarks Medie- og Journalisthøjskole.

BOGANMELDELSE: Drømmefabrikken revisited

04. december 2008

Af Stephan Sabinsky, pressekoordinator, Schneider Electric



Købmandskab skal gå i clinch med kunst og design, og nye, unikke ideer skal opstå. Forfatterne til ’Pris eller Poesi’, ægteparret Helle og Anders Knutsen, var tidligere hhv. pr-ansvarlig og administrerende direktør for Bang & Olufsen, som er primær case i denne bog om den poetiske forretningsmodel.

Mac - Dell = poesi
’Hvis man tager en Mac og trækker en Dell fra, får man poesi […] Et Arne Jacobsen-æg minus en Ikea-lænestol giver poesi’. Det, der adskiller discount fra luksus, er ikke bare den reklamebårne sekundære brugsværdi. Ægte poesi skabes af kreative virksomheder, der blandt andet tænker design, miljø og holdbarhed ind i sine unikke produkter.


Stilsikker, men undren mangler

Med udgangspunkt i kærlighedsbarnet og drømmefabrikken B&O skriver de to forfattere sig med en forbløffende velskreven og stilsikker pen sig igennem en bog, der aldrig tvivler på, at virksomheder må indstille sig på forbrugsmønsteret, der mere og mere går på, at forbrugerne vælger det billigste (discount) i én situation og det bedste (luksus) i en anden, mens midtermarkedet (masseluksus) taber mere og mere andel.

Der skal ikke 244 sider til at forklare dette budskab, for der er ikke spor tvivl at spore i forfatternes bog. Bogens største værdi ligger i ægteparrets indsigtsfulde og velformidlede tanker om virksomheders visioner, værdier og drømme.

pris-eller-poesi-60x80.jpg

Helle Katholm Knutsen og Anders Knutsen

Pris eller Poesi

Gyldendal Business
244 sider, 249 kr.


 

Kommentarer
SKRIV KOMMENTAR