Profil
Nicholas Lundgard er 34 år og uddannet kaospilot suppleret med en Executive Master i Corporate Communication (eMCC) fra Handelshøjskolen i Århus. Han har arbejdet med kommunikation og reklame siden 2001, hvor han arbejdede for Young & Rubicam i New York.

5 hurtige til Nicholas Lundgard

05. marts 2009

Af informationschef, cand.mag. Jeanette Serritzlev, Totalforsvarsregion København



Han er kaospilot og har en MBA i Corporate Communication. Han har arbejdet på bureau og som selvstændig og var sidste år udsendt som presseofficer i Helmand. I dag er han kommunikationskonsulent i Nordea. Vi har spurgt Nicholas Lundgard om, hvordan det er at kommunikere i den finansielle sektor i en krisetid.



Du gjorde din entré i bankverdenen i efteråret 2008; vel tæt på det værste tidspunkt siden ’29. Er det ikke trist først at komme med, når festen er overstået?
Med fare for at fornærme samtlige bankkunder i Norden vil jeg påstå, at jeg gjorde min entré i samme sekund, som festen for alvor tog fart, rykkede ud i køkkenet og blev ufin i kanten – og dermed spændende. Mine kommunikationskollegaer og jeg er blevet udfordret i en grad, som man for blot et år siden ikke turde tænke på kunne være muligt i banken.

Krisetiderne har øget behovet for professionel kommunikation, som kan være med til at agendasætte bankens budskaber såvel i det offentlige rum som internt blandt virksomhedens 34.000 medarbejdere. Så på den måde er timingen af min indtræden som kommunikationsmenneske i finanssektoren helt rigtig og er både udfordrende og spændende.


At navigere i finanssektoren p.t. må være som at navigere i kaos. Er det derfor, de har ansat en KaosPilot til at hjælpe med kommunikationen?
I mit job som kommunikationskonsulent i Nordea har jeg en meget bred berøringsflade med hele banken på tværs af alle de nordiske lande. At navigere i Nordens største bank fordrer både overblik, en veludviklet lyttesans, evnen til at kommunikere med en række forskellige interessenter samt ikke mindst at skabe sammenhæng i en til tider hektisk og kaotisk hverdag. Så hvis du spørger min chef, vil han sikkert sige, at min baggrund som KaosPilot var et plus i forhold til min ansættelse her i huset!


Du har bevæget dig fra en krigszone til en anden. Hvordan kan du bruge dine erfaringer fra Afghanistan i dit job hos Nordea?
Uden sammenligning i øvrigt, så var min funktion som presseofficer for de danske styrker i Helmand meget lig mit virke som kommunikationskonsulent i Nordea. I Helmand skulle jeg sikre rettidig kommunikation til samtlige interessenter i og uden for forsvaret og samtidig planlægge, gennemføre og evaluere alle mulige og umulige kommunikationsopgaver. Opgaver, som i sin grundform skulle sikre gennemsigtighed, klarhed, forståelse og ejerskab for den indsats, som danske styrker udførte – og stadigvæk udfører – i Afghanistan. På samme måde bliver mine kollegaer og jeg i kommunikationsafdelingen bragt i spil, når et budskab og et projekt skal formidles, for på den måde at sikre den ønskede effekt af vores indsats.

De nuværende kriselignende tilstande i finanssektoren er selvfølgelig en udfordring – også rent kommunikativt. For i større grad end normalt gælder det om at skabe klarhed, fremstå troværdigt og sikre forståelse og indsigt hos en række forskellige interessenter både i og udenfor banken.

Manglende kommunikation – eller i værste fald dårlig kommunikation – må og skal ikke påvirke bankens øvrige indsats negativt i disse krisetider, men i stedet støtte, forklare og formidle denne positivt. Samme vilkår gjorde sig gældende i Afghanistan, hvor min kommunikationsindsats på den danske kampgruppes vegne, klart og tydeligt skulle understøtte og proaktivt formidle den positive forskel, som de danske soldaters tilstedeværelse gør.

Festtaler og glade budskaber skriver næsten sig selv, men at formidle til tider komplicerede og negative budskaber i krise eller krig kræver, at man som kommunikatør holder tungen lige i munden. Ellers giver kommunikationsindsatsen bagslag og kan i værste fald forringe og forværre krisen eller krigen indirekte.


Når man har kommunikeret det ultimative, som krig må være, kan det synes lidt, bogstaveligt talt, blodfattigt at sidde med finansielle produkter. Hvordan har du oplevet det skifte?
For at være hudløs ærlig, så har det heller ikke været let! At være udsendt som presseofficer gjorde, at målet, formålet og værdigrundlaget for mit kommunikationsarbejde stod lysende klart. Forholdene var sat på spidsen – det handlede, og handler stadigvæk, om liv eller død. Sammenlignet med den ædrueliggørende virkelighed i krigens forgård, kan det være lidt vanskeligt at motivere sig selv til at lave endnu en kommunikationsplan om et bankprodukt, negative afkast på pensionsordninger eller noget helt tredje. Men når det så er sagt, så handler det i bund og grund om, hvilket perspektiv jeg vælger at bruge i mit daglige arbejde.

Jeg kan ikke – eller bør i hvert fald ikke – sammenstille tiden i Helmand med al fremtidig gøren og laden. Det være sig både privat og fagligt. Hvis jeg gør det, vil alt andet højst sandsynlig blegne i forhold til mine intense måneder i ørkenen. I stedet vælger jeg at fokusere på den forskel, som en given plan, svarberedskab eller kommunikationsindsats kan tilføre mine kollegaers og vores kunders hverdag. At hr. og fru Danmark igennem klar, tydelig, faktuel og ærlig kommunikation får oplysninger og information om, hvordan deres investering forvaltes, kan være med til at skabe tillid, tryghed og forståelse. Og det er værdiskabende i sig selv – også selv om det ikke handler om liv eller død.

Til sidst: Du har valgt en alternativ udannelse, været i Afghanistan og er nu i en relativt konservativ virksomhed. Hvad har dine planer været om valg af job og uddannelse?
Jeg har altid interesseret mig for kommunikation – i alle dets afskygninger. KaosPiloterne var et godt fundament, og min master fra Handelshøjskolen i Århus gav mig teoretisk dybde. At påstå, at jeg for otte år siden, hvor jeg for alvor gav mig i kast med kommunikationsbranchen, havde en klar plan for fremtiden, ville være ren historiefortælling – af den usande slags. Dog har jeg igennem mine ansættelser ønsket at arbejde med forskellige dele af kommunikation.

Jeg har tilegnet mig erfaring med alt fra reklame og branding, til presse og strategisk kommunikation. Det er erfaring, som giver mig flere facetter som kommunikationsmenneske, og som dermed giver mig langt flere værktøj at arbejde med. Både nu og i fremtiden.

Kommentarer
08.03.09 MK
MBA, Master of Business Administration

En MBA er vel dette: MBA, Master of Business Administration ? Ikke at forveksle med MCC.

SKRIV KOMMENTAR