Profil
Dansk Firmaidrætsforbund har udnævnt cand.scient.adm Jesper Ræbild, 35 år, til kommunikations-
chef. Jesper har de seneste seks år haft ansvaret for Dansk Firmaidrætsforbunds pressetjeneste.

5 hurtige til Jesper Ræbild

11. september 2008

Af redaktionen



Jesper Ræbild blev for nyligt udnævnt som ny kommunikationschef for Dansk Firmaidrætsforbund (DFIF). I den forbindelse har vi stillet ham 5 hurtige spørgsmål om, hvilke udfordringer DFIF står overfor, og hvad han glæder sig til at komme i gang med.

Hvad er Dansk Firmaidrætsforbund (DFIF) – kort fortalt? 
Dansk Firmaidrætsforbund er en landsdækkende idrætsorganisation, der arbejder for at stimulere interessen for idræt, motion og samvær gennem arbejdspladsen, familien og andre fællesskaber. Forbundet er den tredjestørste idrætsorganisation i Danmark med omkring 330.000 medlemmer.

Vores 92 lokale firmaidrætsforeninger fordelt over hele landet, samt en række brancheforbund under Dansk Firmaidrætsforbund, tilbyder et væld af motions- og idrætsaktiviteter til medlemmerne.
Dansk Firmaidrætsforbund arbejder også for at bringe motion og sundhed ud på de danske arbejdspladser gennem forbundets afdeling ’Motion på arbejdspladsen’ og gennem den landsdækkende motionskampagne ’Arbejdspladsen motionerer’. Sammen med Dansk Cyklistforbund, arrangerer vi ligeledes kampagnen ’Vi cykler til arbejde’, der årligt har omkring 100.000 deltagere.

 

Hvad glæder du dig mest til at komme i gang med som ny kommunikationschef hos DFIF?  
Som kommunikationschef, eller afdelingsleder for kommunikationsafdelingen, som vi kalder det her i huset, glæder jeg mig til at stå i spidsen for en rendyrket kommunikationsafdeling og til at præge kommunikationstænkningen i organisationen. Hidtil har vi haft en kombineret IT- og kommunikationsafdeling. Med den ændrede struktur kan vi skabe en øget fokusering både på den interne og eksterne kommunikation. 
 
En af de første opgaver, der skal tages fat på, er at gøre vores pressestrategi, og dermed også vores daglige pressearbejde, mere offensivt. Der skal allokeres flere ressourcer til at identificere og vinkle de spændende og interessante historier, og der skal allokeres flere ressourcer til at formidle disse historier til pressen. Vi skal kort sagt være mere opsøgende overfor pressen, end vi er i dag - både rent idrætspolitisk og i forhold til at synliggøre de idrætsaktiviteter, vi tilbyder - og det gælder både lokalt, regionalt og nationalt.
 
En anden stor kommunikativ udfordring, som vil komme til at fylde meget i den kommende tid, er at implementere Dansk Firmaidrætsforbunds flermediale strategi og udfolde den i praksis - at skabe den røde tråd mellem alt det vi kommunikerer på en række forskellige platforme.


Hvad er de største udfordringer, DFIF står overfor?  
Vi arbejder i øjeblikket på at opbygge et nyt strategisk fundament under titlen ’DFIF i Bevægelse’. Det strategiske fundament har til formål at tydeliggøre forskellen mellem Dansk Firmaidrætsforbund og de øvrige hovedorganisationer inden for dansk idræt samt øvrige udbydere af firmaidræt og sundhedstilbud. Processen har med andre ord til formål at skærpe Dansk Firmaidrætsforbunds profil. Det ser jeg som den største udfordring, vi står overfor i øjeblikket.


Hvor vigtig er kommunikationsfunktionen for DFIF?
 
Gennem de seneste 6-7 år har Dansk Firmaidrætsforbunds fokus på vigtigheden af kommunikationsområdet været støt stigende, og bemandingen er fulgt med op. Fra en meget beskeden bemanding først i det nye årtusinde, er kommunikationsområdet vokset til i dag at udgøre en egentlig afdeling med p.t. fem medarbejdere. Dansk Firmaidrætsforbund ser i dag kommunikation som et centralt ledelsesredskab, hvilket bl.a. gør, at afdelingslederen for kommunikationsafdelingen er repræsenteret i forbundets direktion.  

 

Du har i de seneste 6 år været ansvarlig for DFIFs pressetjeneste. Hvilke fordele eller ulemper giver det i forhold til din nye stilling?  
Det giver mig den fordel, at jeg kender organisationen indgående indefra - lige fra den lille forening i Nordjylland til organisationens hovedkontor. Denne indsigt giver mig et fundament i forhold til at sikre omstillingsparathed og handlekraft i kommunikationsafdelingen. Men samtidig har jeg selvfølgelig den væsentlige udfordring, at jeg næppe anskuer organisationen i den optik, som en nyansat ekstern kommunikationschef ville gøre, med de muligheder det ville rumme. Denne udfordring søger jeg at imødekomme ved løbende at sparre med kommunikationsfolk i mit netværk og i det hele taget være åben for impulser udefra. Samtidig lægger jeg meget vægt på at være lyttende - oftest findes løsningen på en given udfordring hos et kreativt hoved blandt vores dygtige medarbejdere.

Læs mere om Jesper Ræbilds udnævnelse som kommunikationschef her

 

Læs alle 5 hurtige til...

 

Kommentarer
SKRIV KOMMENTAR