5 hurtige til Bo Pedersen
Af redaktionen
Bo Pedersen starter den 15. september som ny Director Communications og leder af stabsenheden PR & Communications hos Naviair. Derfor har vi stillet ham fem hurtige spørgsmål om udfordringerne ved hans nye job, og hvad han glæder sig til at komme i gang med.
Hvilke udfordringer står Naviair overfor?
Hvad bliver dine vigtigste opgaver som kommunikationschef for Naviair?
Naviair har ansvaret for trafikstyringen og sikkerheden i luftrummet over Danmark, Grønland og Færøerne. I lighed med de andre europæiske flyvekontrolselskaber skal selskabet i de kommende år medvirke til liberaliseringen og effektiviseringen af det europæiske luftrum. I den proces skal der blandt andet både investeres stort i nyt udstyr og arbejdes på en samkøring af dansk og svensk luftrum. Det kræver mange forandringer såvel internt som eksternt; og der skal ændres fundamentalt på både arbejdsformer og organisation. Der spiller den gode kommunikation naturligvis en stor rolle.
Som nævnt ovenfor, er der mange eksterne og interne forandringer, der skal foretages. Samtidig skal Naviair fortsat forblive en attraktiv arbejdsplads med tilfredse medarbejdere, som kan fastholde en høj effektivitet og en maksimal sikkerhed inden for en sund økonomi og konkurrencedygtig prissætning. I hele denne proces bliver det nok min vigtigste opgave eksternt at sikre selskabets gode omdømme og en fortsat 'license to operate'. Internt ligger der en stor opgave i at alle hænger med på forandringsprocessen og samtidig fastholder arbejdsglæden.
Hvad glæder du dig mest til?
Jeg har mest lyst til at sige: Det hele! For det er svaret, der dækker.
Hvordan har du det med at forlade RelationsPeople?
Vemodigt. Det har været en svær beslutning, for det er et knagende godt bureau med en flok superdygtige og tilmed hyggelige kolleger. Det bliver et team, jeg kommer til at savne. Det gælder også striben af gode kunder, som jeg vil savne det tætte samarbejde med. Siden jeg startede i 2004, har der været fart på, og vi er snart vokset til at være tre gange så mange, som vi var, da jeg kom ind. Væksten taler jo også for sig selv om gode resultater og tilfredse kunder.
Hvad er de vigtigste egenskaber for en god kommunikationschef?
Forretnings- og organisationsforståelse - tæft for politik, timing og strategi - ligefremhed - og først og fremmest lysten til at formidle og fortælle.
















