ANJA PHILIP



Anja Philip er projektchef i Kræftens Bekæmpelses forebyggelsesafdeling. Tidligere har Anja arbejdet som vært på DR2s tv-program 'VidenOm' og som både projektleder og pilotchef på Experimentarium.

Anja er også forfatter til en børnebog og foredragsholder. Anja er uddannet cand.scient med speciale i cellebiologi fra KU og har læst økonomi ved Niels brock og Handelshøjskolen i København.

MAI CHRISTIANSEN

Mai Christiansen

 

 

Mai Christiansen DKF ikoner sekretariatsleder i FMTB. FMTB - fra modtager til bidrager - er en helt ny organisation, der yder hjælp til samfundets udsatte grupper med at komme ud af fattigdom og ind på arbejdsmarkedet.

 

Mai Christiansen har tidligere været ansat på Christiansborg som organisationskonsulent hos Liberal Alliance - hvor hun fortsat er næstformand. Mai Christiansen er cand.comm. i kommunikation og geografi fra RUC og er medlem af Dansk Kommunikationsforenings webredaktion.

5 hurtige til Anja Philip

24. juni 2010

Af Mai Christiansen, cand.comm., webredaktionsudvalget



Sammen med Trygfonden har Kræftens Bekæmpelse lanceret 'Skru ned for solen'-kampagnen, der har som mål at mindske antallet af danskere, der bliver ramt af hudkræft, som giver os gode råd til, hvordan vi nyder solen med omtanke. Projektchef Anja Philip fortæller her om kampagnen.

Hvad mener I og TrygFonden, er det vigtigste mål med solkampagnen?
At færre danskere bliver ramt af kræft i huden – helst slet ingen!

 

Hvilke primære tanker gjorde I jer vedr. målgrupper og medieplanlægning?
Fra starten stod det klart, at vores primære målgruppe var familien med børn. Børn og unge har forøget risiko for at udvikle kræft i huden, når de udsættes for store doser UV-stråling tidligt i livet. Og forældre i Danmark er generelt rigtig gode til at drage omsorg for deres børn og vil gerne fungere som gode rollemodeller. Ved at starte med familien håber vi også, at vi kunne opdrage den nye generation til sundere solvaner, som de så kan bringe videre til deres børn…

 

Hvilke udfordringer ser du særligt, der er forbundet med adfærdsregulerede kommunikation?
Dels at få folk til at forstå nuancerne – fx at det ikke handler om at forsage solen men at nyde solen med omtanke, og at man sagtens kan væres solsikker og samtidig få nok D-vitamin. Dels at folk skal opfatte vores indsats som den kærlige håndsrækning, den er – en håndsrækning der gavner eget helbred frem for en indsats, der har til hensigt at tage noget fra folk. 

 

Hvilke overvejelser gør I jer i forhold til, om en sådan kampagne fjerner fokus fra andre kræftformer?

Kræft i huden er Danmarks hyppigste kræftform – og den kræftform der er i allerstørst vækst. Kræft i huden er derfor et voksende sundhedsproblem – dels for dén, der rammes, og dennes familie – dels for samfundet, der skal bruge store ressourcer på at udrede og helbrede de mange tilfælde. Vi har før i tiden ikke haft nok forståelse for solens skyggeside, og derfor er det nu nødvendigt med en bred og massiv indsats, hvis vi skal forsøge at stoppe det lokomotiv, der er sat i gang ned af det forkerte spor. Vi tror ikke det fjerner fokus fra andre kræftformer at blive gjort opmærksom på, hvordan vi opnår en god og sund soladfærd. Tværtimod oplever vi, at folk opfatter kræft som noget alvorligt – uanset type. Kræft rammer rigtig mange danskere, så hvad vi end kan gøre selv for at forebygge kræft, vil de fleste gerne vide noget om.

 

Solkampagnen er ikke en decideret skræmmekampagne, som man ellers ind imellem ser, hvorfor ikke?
Som tidligere nævnt, fordi vi ikke ønsker at tage solen fra folk – blot give dem en venlig håndsrækning til at forblive ven med solen hele livet. Solen har jo også mange gode sider – den er ophav til alt liv på jorden, den bringer lys, varme og D-vitamin. Vi håber, at solkampagnens mangeartede initiativer og de mange, der arbejder for at bringe sagen ud i deres professionelle og personlige netværk, kan få danskerne til at finde den rette balance i solen, hvor de får lys, D-vitamin og fornøjelser – uden at få solskoldninger undervejs, og uden at få alt for store UV-doser gennem livet.  Hvis det lykkes – ja, så når vi vores mål.