10 år og 10 til
Af kommunikationsrådgiver Pernille Hermann, Post Danmark
Ved Dansk Kommunikationsforenings 10 års fødselsdag så Morten Helveg 10 år tilbage på mediernes roller – og Kommunikatøren spurgte medlemmerne om de næste 10 år
Denne artikel blev bragt i Kommunikatøren nr. 5/2009
Tilmeld dig kom-dag’o9, hvor vi fortsætter debatten om Kommunikation 2019 - Vi inviterer medlemmerne til at se 10 år frem og forudse branchens udvikling, udfordringer og roller, sådan bød vores formand, Ole Schmidt -Pedersen, velkommen til Dansk Kommunikationsforenings 10 års fødselsdag den 20. august. Hvorefter dagens gæstetaler, Morten Helveg Petersen, tog afsæt i sine år i det - Jeg ser to hovedtendenser, som vi bare får mere af: ny teknologi og kommunikation. Eksplosionen i medierne svækker betydningen af den enkelte artikel eller udsendelse, og samfundet er blevet langt mere trans-parent. Derfor ser vi også en trang til forenkling, hvor budbringeren selv er budskabet – fx Lars og Lene mod Helle og Villy – og vi får flere dyre ord og mere spin ind i hverdagen. - Der er groft sagt to slags spin, mener Morten Helveg – at intimidere de andre eller bygge enkeltsager op på et bærende tema. De smarte behøver ikke at løbe fra løven, hvis de kan løbe hurtigere end de andre. Morten Helveg har nu forladt politik for at blive direktør for Foreningen af Danske interaktive Medier, og ifølge ham får vi alle sammen nok at se til: - Lobbyisme er blevet normalt, også i det offentlige, og det bliver sværere at trænge gennem lydmuren. Og der bliver rigeligt behov for troværdige, klare og skarpe budskaber: Til muntre toner fra Tryg Vesta-kollega Troels Rasmussens band kunne man nyde fødselsdagskage og sunde snacks til gratis øl fra Carlsberg. Kommunikatøren gik straks på jagt efter kolleger med flere bud på fremtiden. Anne Birkelund, Grafisk Arbejdsgiverforening - Det er lige her og nu, at vi ser vandringen fra de trykte til de elektroniske medier. Men også de elektroniske medier er afhængige af annoncer, som er svære at skaffe, når man bare kan zappe væk fra dem. Uden annonceindtægterne får den uafhængige journalistik trange kår, og den udvikling giver os et stort etisk ansvar som kommunikatører. Men selv om mere og mere kommunikation bliver digital, vil der stadig være nogle trykte medier om ti år – eller i hvert fald så længe afsenderen mener, at de har en værdi som annonce- og kommunikationsmiddel.
Lars Thøger Christensen,
Syddansk Universitet - I et lille land som Danmark er det muligt at italesætte en udvikling. Institut for Fremtidsforskning begyndte for eksempel at tale om ’det grå guld’, og så blev der skrevet artikler og holdt konferencer, og en masse lidt yngre mennesker begyndte også at interessere sig for boformer, rejser og investeringer. Der skal ikke så meget til, før noget bliver virkeligt – der skal bare være flere, der har sagt det. ’How can I know what I think until I can see what I say’… Men ingen kan eje en samlet fortælling – der vil altid være en mangfoldighed af mulige drejninger. Poul Scheuer, Dansk Industri Almindelige mennesker overtager kontrollen med den professionelle kommunikation. Det er imod vores kultur, fordi vi er vant til at være dem, der styrer og tilrettelægger kommunikationen. Men det giver også helt nye og spændende muligheder, hvis 600 i en virksomhed hver kommunikerer med 100 via sociale medier. Vi må holde op med at kontrollere medarbejdernes kommunikation og i stedet finde ud af at give dem frit løb. I DI har vi flere workshops i gang for at finde nye veje at gå.
politiske liv med pressen:
















