Anmeldelse - Kreativitet – Danmarks Vigtigste Råstof
4. februar 2008
Anmeldelse - Kreativitet – Danmarks Vigtigste Råstof

Af Kresten Schultz Jørgensen
Claus Buhl har sit helt eget ringhjørne i den danske kommunikationsverden. Cand.mag. et art fra Københavns Universitet og Ph.D. fra CBS på en afhandling om, hvorfor reklame groft sagt ikke virker. Op gennem 1990erne drev Buhl reklamebureauet buhl Unltd i København og San Francisco, og de seneste år har han så fungeret som rådgiver for en række udvalgte virksomheder ved siden af tilværelsen som forfatter og en endog meget læst blogger. Læs dén på www.buhl.dk.
Forrige år udgav Claus Buhl den meget roste Det lærende brand om den nyeste udvikling inden for branding. I Kreativitet tager Buhl fat på Danmarks vigtigste råstof, kreativiteten, med en intelligent, instruktiv og sine steder polemisk tilgang til dét, der alt for ofte – i andre sammenhænge – er blevet et overfladisk buzzword.
Ikke her. Bogen beskriver ideernes og nytænkningens grundvilkår i det danske samfund, og den er velgørende i både sine handlingsanvisninger og sin kritik af tingenes tilstand. ’Kreativitet er ikke noget ved de særlige’, skriver Claus Buhl. ’Det er noget særligt ved alle’. Eller anderledes udtrykt. Vi skal skabe et uddannelsessystem og erhvervsliv, der udnytter alles potentialer. Ikke kun mulighederne for de heldiges eller dem, der tilfældigvis har fået ansættelse i en række på forhånd udvalgte kreative brancher. Kreativitet kan findes alle steder, hvis vilkårene er de rigtige.
Kreativitet – Danmarks Vigtigste Råstof
Af Claus Buhl
Børsens Forlag 2007,
272 sider, 460 kr.















