Københavns Politi - Resumé

                                                                                                                                                                                  
'Ingen beslutning bør træffes, før det er besluttet, hvordan beslutningen kommunikeres'

 

Københavns Politi er en virksomhed med ca. 2.400 medarbejdere og – qua sin opgave – en virksomhed med en meget stor berøringsflade til såvel offentligheden, medierne, andre offentlige institutioner o.a.


Indtil 1995 blev Københavns Politi af mange – og også af ’sig selv’ – betragtet som en meget lukket og delvis utilnærmelig organisation.

 

I 1995 tiltrådte Hanne Bech Hansen som politidirektør i København. Fornyelsen bestod i, at Hanne Bech Hansen helt fra starten slog fast, at hun ønskede at indføre en mere ’gennemsigtig’ organisation, forstået på den måde, at såvel organisation som beslutningsproces skulle være gennemskuelig, og medarbejdere på alle niveauer skulle være tilgængelige.   

 

Siden er udviklingen gradvis gået i retning af en meget åben organisation, hvor kommunikation indgår som et væsentligt – og helt naturligt – element i virksomhedens drift.

Kort sagt kan det siges på følgende måde, at der arbejdes efter devicen: ’Ingen beslutning bør træffes, før det er besluttet, hvordan beslutningen kommunikeres.

Fornyelsen – eller forandringen om man vil – er sket som en løbende proces. Fra ikke at have arbejdet professionelt med kommunikation satte vi information og kommunikation på dagsordenen.

Derudover er der som led i processen oprettet en Kommunikationsafdeling (tidligere Informationsafdeling), og der er oprettet en stilling som informationschef. Alle nævnte funktioner bestrides i dag af medarbejdere med enten politimæssig eller kontormæssig baggrund.

Som en følge af udviklingen fremstår Københavns Politi i dag som en meget synlig og åben organisation, der ofte er med til at sætte dagsordenen for mediernes dækning af kriminal- og politistoffet og medarbejdere fra Københavns Politi, herunder specielt ledende medarbejdere, er særdeles efterspurgte som foredragsholdere m.v. overalt i landet, hvorved der er skabt mulighed for at formidle politiets opgaver og synspunkter til et meget stort antal mennesker.