Blogs og wikis på hjemmebane
8. oktober 2007
Blogs og wikis på hjemmebane
Hvordan to af de nyeste buzzwords blogs og wikis kan bruges internt i virksomheden var dagordenen for gå-hjem-mødet på IT-Universitetet i oktober med 85 deltagere.
Pressofficer Trine Nissen fra LEGO fortalte om virksomhedens erfaringer med at lade den dengang nyudnævnte direktør, Jørgen Vig Knudstorp, skrive en intern blog for virksomhedens medarbejdere.
Bloggen, der er en del af intranettet, har fungeret godt, og især managementlaget har benyttet bloggen som dialog og kom-menteringsværktøj til topledelsen. Trine Nissens undersøgelser viser desuden, at mere end halvdelen af alle LEGOs medarbejdere på globalt plan har været inde på bloggen.
Trine Nissen påpegede, at et vigtigt element i succesen er, at Jørgen Vig Knuds-torp selv skriver, og at bloggen også inde-holder billedelementer som familiefotos og billeder af Jørgen Vig Knudstorps egne LEGO-byggerier. LEGO redesigner nu Bloggen, så den kommer til at ligne en mere traditionel blog. LEGO har forsøgt at bruge blogmediet for andre managementgrupper, men dette har ikke fungeret optimalt.
Herefter gennemgik rådgiver Niels M. L. Pedersen fra Social Square historikken bag wikis og Wikipedia samt gav eksempler på organisationer, der anvender wikis som del af det interne arbejde. Der mangler dog stadig de rigtigt gode cases fra den kommercielle sektor på brug af wikis internt og eksternt.
De mange fremmødte fik et godt indblik og en god diskussion, om hvordan videndelende medier kan - og vil - blive en del af kommunikationsfagets fremtid.
Eva Kistrup














